Historisk
Hvis det blir byggestart i november slik politikerne har lovet, vil det være en historisk dag for Sætre som hele Hurum bør glede seg over, skriver redaktør Svein Ove Isaksen i denne lederartikkelen.
Et enstemmig kommunestyre i Hurum vedtok i sitt møte tirsdag å tilby en grunneier i Sætre sentrum 3,3 millioner kroner for eiendommen han besitter. Eiendommen må erverves for at kommunen og utbyggerne skal komme i gang med bygging av rådhus, samt videre stedsutvikling i Sætre.
Saken er komplisert blant annet fordi grunneier og kommunen ikke har kommet til enighet om prisen for den aktuelle eiendommen. Eieren har krevd 4,5 millioner kroner med henvisning til en takst som sier noe om verdien på eiendommen ved en framtidig utbygging i sentrum. Men kommunen støtter seg til en vanlig eiendomstakst som ligger noe over tre millioner kroner. Etter sju møter partene imellom, ble det ingen enighet. Derfor har
kommunestyret enstemmig vedtatt å tilby 3,3 millioner kroner for eiendommen, samt en erstatningssum på 250 000 kroner. Dermed har kommunen strukket seg i forhold til kravet fra eieren. Taksten ved en ekspropriasjon er tre millioner kroner.
Det er fullt forståelig at eiendomsbesitteren forsøker å få så mye som mulig for sin eiendom. Den ligger sentralt til i Sætre sentrum, og i dag er det både forretningslokaler og bolig på eiendommen.
Hvis kommunen i prisspørsmålet strekker seg for langt av hensyn til eieren av eiendommen, vil det kunne bidra til at prisene i Sætre sentrum blir kunstig høye. Det vil kunne bremse videre erverv og utvikling av eiendommer.
To sentrale aktører i utviklingen av Sætre sentrum, Kiwi og Coop, har i sakens anledning gitt klart uttrykk for at de ikke er interessert i å bli med på den videre utviklingen av Sætre hvis prisene på eiendommer presses ugunstig opp.
Hvis «tilbudet» kommunestyret nå er kommet med ikke faller i god jord, vil det bli satt i gang en ekspropriasjon som vil kunne ta tid. En tvist vil i verste fall utsette utbyggingen av rådhus og nærsenter i Sætre.
Vi har ingen forutsetninger for å vurdere prisnivået på eiendommer i Sætre sentrum, men håper at det blir en løsning som er god for alle parter.
Det viktigste er nemlig at politikerne i Hurum har bevilget millioner for å få i gang en positiv utvikling i Sætre sentrum. Hvis det blir byggestart i november slik politikerne har lovet, vil det være en historisk dag for Sætre som hele Hurum bør glede seg over.