OPPGITT: Administrerende direktør Geir Morland i NorChip setter liten pris på at sykehus og laboratorier ikke lenger får refusjon når de bruker selskapets HPV-test. Her sammen med Runi Rogers som har utviklet testen. (Arkivfoto)
10 ansatte permittert i NorChip
Halvparten av de ansatte i forskningsselskapet NorChip ble permittert i løpet av 2011. Årsaken skal være usikkerhet om Hurum-bedriften fikk beholde refusjonsmuligheten for sin HPV-test.
Sist uke ble det klart at NorChip sin PreTect HPV Proofer, ikke kom igjennom nåløyet til Nasjonalt referanselaboratorium for HPV. Ifølge Dagens Medisin er Hurum-bedriften den eneste av fire HPV tester som mistet refusjonen. Testen brukes for å finne kreftfremkallende virus som et ledd i masseundersøkelsen mot livmorhalskreft.
Mange sykehus har ønsket å gå over til vår test
Halvert
Fem sykehus i Norge har benyttet testen, men to har allerede trukket seg på grunn av usikkerhet om de får refusjon for å bruke testen eller ikke.
– Dette er en sak som har gått raskt nå rett før jul. Mange sykehus har ønsket å gå over til vår test, men Helsedirektoratet har siden juni i fjor skapt en usikkerhet om vi får beholde refusjonsmuligheten. På grunn av denne usikkerheten, ble vi nødt til å permittere 10 av 20 ansatte. Det er for tidlig å si om vi må gå til ytterligere permitteringer, sier administrerende direktør Geir Morland som regner med at mye blir avklart i løpet av denne uken.
Følg Røyken og Hurums Avis på Facebook.
Statsbesøk
Rundt 20 prosent av omsetningen kommer fra Norge, og Morland sier de har mistet store kunder på bakgrunn av at det har tatt tid å få en avklaring.
Selskapet på Klokkarstua hadde senest i fjor vinter statsbesøk av ambassadøren fra Kongo. Hensikten var å finne en effektiv livmorhalskreft-test, ettersom kreftformen er like utbredt der som HIV og malaria.
– Vi har ikke fått til en avtale med Kongo enda. Det kan ha noe med den ustabile situasjonen der nede. I Danmark er vår test den mest brukte testen og ble i 2007 spesielt anbefalt, sier Morland.