SLAPP AV: En fødsel kan være en tøff opplevelse, men jordmor Cathrine Trulsvik mener man kan gjøre mye selv ved å slappe av og puste riktig når riene står på som verst. Tone Elise Døli Orheim og Jørgen Orheim er ett av parene som har deltatt på fødselsforberedende kurs i privat regi.
Klare for finalen
Det er få ting i livet som er tøffere enn en fødsel, derfor er det så viktig å være forberedt mener jordmor Cathrine Trulsvik. Hun holder kurs hvor par forberedes på hva en fødsel innebærer.
FORBEREDT: I Røyken er det ikke noe kommunal fødselsforberedende kurs, men Trulsvik er en av få som på eget initiativ forbereder vordende foreldre.
Annenhver måned holder jordmor Cathrine Trulsvik kurs for kommende mødre og fedre i Røyken. På grunn av manglende kommunalt tilbud, har det dukket opp flere private kurs og det synes hun er trist.
- Jeg har holdt på med dette i snart tre år. Utgangspunktet var at det var stor etterspørselen fra kvinner som ønsket et fødselsforberedende kurs. Noen kommuner, som Øvre Eiker, har gratis tilbud tilbud til alle kommende mødre. I Røyken har man ikke dette tilbudet, sier Trulsvik.
Økning i keisersnitt
Kurset er åpent for både par og kvinner alene, og kursene er også tilpasset de som allerede har født sitt første barn.
- Tanken med dette kurset er å informere fra et faglig ståsted. Kvinner leser mye i media og det er noe skremselspropaganda ute og går. I tillegg er det mange som benytter seg av kvinneforum på nett, og det er ikke alle råd og erfaringer man skal høre på.
- Jeg legger også merke til at det er en økning blant annen gangs fødende som ønsker keisersnitt. Man kan jo lure på om dette er fordi vi ikke har vært flinke nok eller forberedt dem godt nok første gangen, undres jordmoren.
Stol på kroppen
Hennes viktigste budskap på kursene er at det er viktig å slippe kontrollen under en fødsel. Altfor mange er redde for å miste kontroll over kroppen, men dette er helt feil ifølge Trulsvik som har arbeidet som jordmor i over ti år.
- Det er ufysiologisk å ha kontroll over kroppen i en fødselssituasjon. Det som er noe helt annet, er at det er viktig å vite hva som skjer med kroppen og at man føler mestring. Stol på kroppen og slipp kontrollen, oppfordrer Trulsvik.
Ifølge jordmoren tar en fødsel for førstegangsfødende 15 timer i gjennomsnitt. Dermed er det avgjørende å slappe av mellom riene.
- Under en fødsel er det viktig å tenke på at man har flere pauser enn rier. Man har stort sett tre minutter mellom hver rie, og en rie varer i rundt ett minutt. Det som er viktig å tenke på, er at pausene er flere enn riene, forteller Trulsvik.
Menn er praktiske
De fleste som kommer på kursene er bekymret for miste kontrollen over kroppen under fødsel.
- I tillegg er det frykten for det ukjente, hvor lang tid fødselen tar og om man orker smertene. Menn tenker mer på det praktiske i forhold til hvor man parkerer bilen og hva som er deres rolle som mann og far, forteller jordmoren.
Hennes råd er å stole på at det går bra.
- Etter over ti år som jordmor så har jeg aldri opplevd at noen ikke har klart det. Kvinner får fram urkraften når de trenger det, sier Trulsvik.