Nye tall viser at Hurum kan gå mot et underskudd i 2009. Rådmann Gudmund Notøy (t.v.) er bekymret over det kraftige overforbruket. Her i samtaler med Høyres Bjørn Glenne (t.h.) og Trond Røed (Frp).
Må fortsatt stramme inn
Ferske tall viser at det fortsatt ligger an til et underskudd for Hurum kommune. Men rådmann Gudmund Notøy tror de reddes av høyere skatteinntekter og lav rente.
Rapporten for tredje tertial er lagt fram for politikerne i Hurum, og i morgen skal den behandles av formannskapet. Det er fortsatt ikke noe hyggelig lesning, og rådmannen er like bekymret for utviklingen som han var i fjor våres og høst.
- Det er foruroligende at flere tjenesteområder har overskridelser, sier Notøy til RHA.
I sakspapirene til formannskapet viser prognosene at Hurum styrer mot et underskudd i 2009. Ved forrige rapport viste beregninger at Hurum ville få et underskudd på 7,4 millioner kroner. Dette tallet er nå justert ned med i overkant av tre millioner kroner, men det er ikke avdelingene som får æren.
- Nå er det andre faktorer som balanserer bunnlinjen, slik som økt skatt, lav rente og mindre pensjonsutgifter enn forutsatt. Det er greit nok det, men vi må få kontroll på forbruket i forhold til budsjett, understreker rådmannen.
Tror på balanse
På tross av dystre tall har han tro på at regnskapet som i fjor vil gå i balanse. Utviklingen for 2008 viste også at Hurum gikk mot underskudd, men økonomisk innstramming, utsetting av større prosjekter og økte inntekter reddet Hurum og endte til slutt opp med 5,7 millioner kroner i pluss. Det at Hurum kunne sette et plusstegn foran sluttsummen, betydde også at de kom seg ut av ROBEK-listen.
- Ut fra de siste signalene omkring premieberegning på pensjonsforsikringen, ser det ut til at vi oppnår balanse for 2009. Den er positiv i forhold til Statens Pensjonskasse og KLP for henholdsvis lærere og sykepleiere, uttaler rådmannen.
Samtidig venter rådmannen på den endelige skatteinngangen for 2009, og dersom den forsetter like bra fra november til desember, ser han positivt på sluttresultatet.
Overforbruk
Han er heller ikke fremmed for at det lave rentenivået i fjor kan ha spart kommunen for inntil en million kroner, selv om budsjetterte renteutgifter ble justert ned med to millioner kroner i fjor.
I tillegg fikk kommunen ett generelt statlig tilskudd på 1,1 millioner kroner mer enn budsjettert. Dette skyldes ifølge Notøy en økning på en halv million kroner til ressurskrevende brukere og en økning i rentekompensasjon på 0,6 millioner kroner.
Tertialrapporten viser samtidig at det blir et kraftig avvik mellom regnskap og budsjett for fjoråret. Det ser ut til at overforbruket har ligget på rundt 10 millioner kroner, og det er spesielt virksomhetsnivåene helse, omsorg, rehab- og habiliteringstjenester, Hurum drift, Barn, ungdom og voksne og skoler som melder om de største budsjettutfordringene.