BEVÆPNET POLITI: Tungt bevæpnede politistyrker samlet seg i Åros sentrum etter skytedramaet onsdag kveld.
Mann pågrepet etter skytedrama
Ved halv åtte-tiden onsdag kveld ble en mann skutt i et bolighus i Åros. Politi og ambulanse kom raskt til stedet, og en storstilt leteaksjon ble innledet etter gjerningsmannen.
SØK MED HUNDER: Politiet brukte hunder i søket etter gjerningsmannen i området rundt åstedet.
PLANLEGGING: Politiet har samlet seg ved den gamle bussgarsjen i Åros for å planlegge det videre søket etter gjerningsmannen.
INFORMERER PRESSEN: Politibetjent Kurt Alfred Springer fra Røyken lensmannskontor gir en foreløpig rapport og gjerningsmannens signalement til pressen.
En mann i 40-årene fra Åros ble skutt i mageregionen i et bolighus i Lille Årosstubben onsdag kveld. Like før klokken 23.00 ble en mann pågrepet, mistenkt for skytingen.
Tilstanden er stabil
En venn som var på stedet ringte AMK-sentralen og ga livreddende førstehjelp i samråd med medisinsk personell på AMK-sentralen. Mannen ble fløyet til Ullevål Universitetssykehus med ambulansehelikopter.
Lensmann Erling Arne Meek i Røyken bekrefter at mannen ble truffet av minst to skudd i mageregionen.
Ved 23.30-tiden var han fortsatt på operasjonsbordet. Tilstanden betegnes i følge Meek som alvorlig, men stabil.
- Mannen ble skutt med pistol eller revolver, men våpenet er ikke funnet, sier Meek.
Væpnet politi
Store politistyrker ble satt inn i jakten på gjerningsmannen, og det ble gjennomført en dør til dør-aksjon.
Røyken lensmannskontor fikk bistand av enheter fra Hurum, Drammen, Lier, UP og Asker og Bærum .
Politiet var bevæpnet og brukte hunder i søket etter gjerningsmannen, men alle spor stoppet ved vei, og man antok at han hadde stukket fra stedet i bil.
40-åring pågrepet
Like før klokken 23.00 pågrep politiet en person i bil ved Midtbygda.
- Hvor sikre er dere på at det er gjerningsmannen?
- Vi anser det som sikkert nok til grunnlag for siktelse, men det gjenstår selvfølgelig avhør og tekniske undersøkelser, sier Meek.
NRK melder at offeret tilhører et belastet miljø, og anser at skytingen er et oppgjør i dette miljøet.
Meek vil ikke bekrefte dette, men sier at de kjenner til offeret fra før.
Tekniske undersøkelser
Det foregår nå en teknisk undersøkelse på åstedet. Røyken lensmannskontor får her bistand fra Teknisk avdeling i Drammen og Oslo.
Kripos er foreløpig ikke koblet inn, men Meek sier at dette er noe de vil vurdere et eventuelt behov for etter hvert.
I følge politiet var det kun offeret, gjerningsmannen og nevnte vitne til stede da skytingen fant sted.