Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Markering for Hurum-helt

STOR MARKERING:

Ordfører Anne-Hilde Rese er klar for å markere en av Hurums største helter gjennom tidene.


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

KLAR:

Fagleder Hilde Nygaard Ihle ved kulturkontoret i Hurum er klar for å starte planleggingen. I oktober skal både Hurum og Danmark markere krigshelten Iver Huitfeldt.

4. oktober er det 300 år siden krigshelten Iver Huitfeldt fra Hurum kjempet i slaget om Køge i Danmark. Nå planlegger både kommunen og Danmark store minnemarkeringer.

Iver Huitfeldt ble født 1665 på Thronstad gård i Hurum, og ble tatt inn i militær tjeneste som 16-åring. Etter å ha steget i gradene ble han før sin død, utnevnt til kommandørkaptein og sjef for orlogsskipet Dannebrog. Det var med dette skipet han sloss mot 45 svenske krigsskip i det voldsomme sjøslaget i Køge bukt.

- Han ses på som en kjempehelt i Danmark på grunn av innsatsen i dette slaget. Han fikk æren for at svenskene måtte trekke seg unna og gi opp kampen, selv om dette også kostet ham livet, sier fagleder for kultur Hilde Nygaard Ihle i Hurum kommune.

Av en besetning på 600 døde 597, men Huitfeldt var ikke en av de tre som overlevde sjøslaget. I Danmark er det planlagt en stor markering 4. oktober hvor også Danmarks dronning kommer.

Grønt lys

Huitfeldt-familien har dype røtter i Hurum, og ønsker sammen med kommunen å markere den lokale krigshelten 3. oktober. På tirsdag fikk kulturavdelingen også grønt lys fra formannskapet om å sette i gang med planleggingen. Totalt er det satt av 120 000 kroner som skal dekke inn alt fra telt, mat, annonsering og brosjyrer. Ihle vil foreløpig ikke si så mye om hva markeringen vil inneholde, men hun påpeker at dette skal bli en folkefeiring.

- Vi har noen ideer om hva vi kan tenke oss, men vi skal bruke tiden framover for å få laget et skikkelig program. Det kommer til å bli ordinær gudstjeneste og etterpå vil det bli en markering ved bautaen til Iver Huitfeldt på ved Hurum kirke, sier Ihle.

Ifølge faglederen planlegger Huitfeldt-familien å overrekke en messehagel til Hurum kirke.

Invitert kongehuset

Ordfører Anne-Hilde Rese ser også fram til markeringen, og kan allerede nå røpe at det er sendt ut en henvendelse til slottet.

- Dette blir årets store kulturelle begivenhet i Hurum. Vi ønsker at dette skal bli en markering som befolkningen kan bli med på, og siden dette er en veldig spesiell markering har vi også via fylkesmannen henvendt oss til kongehuset for å høre om de har mulighet til å komme, sier Rese.

Hun sier at det er bred politisk enighet om denne markeringen, og et enstemmig formannskap sier også sitt. Huitfeldt ble også markert for 50 år siden. Den gang ble Hurum kirke overrakt et kirkeskip, som skal være en kopi av skipet "Dannebrog" som Huitfeldt seilte med.

- Huitfeldt er en større helt i Danmark, men vårt mål er å vise fram en stor lokal helt. Det er viktig at lokalbefolkningen vet hvem han er og hvilken betydning han har hatt for Hurum, sier Ihle.

Trekker inn skolene

Rese mener det blir viktig å trekke inn flere allianser i markeringen, og hun vil se på muligheten til blant annet å trekke inn næringslivet.

- Dette er kjempespennende, og vi må trekke inn skolene slik at barna blir kjent med historien. Vi vil også se på muligheten til å få til med oss reiselivsnæringen på dette, sier Rese.

Ifølge Ihle legges det opp til at kapellet hvor Iver Huitfeldt ligger gravlagt, skal holdes åpent for publikum under markeringen.

- Dette er et privat kapell, men Huitfeldt-familien ønsker å holde dette åpent en liten stund for allmennheten under selve markeringen, sier Ihle.

Publisert torsdag 04. februar 2010 kl. 00:00.
Sist oppdatert onsdag 10. februar 2010 kl. 10:34.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 06:00 og kl. 23:59

Ukens spørsmål

Hva synes du om de nye bomprisene til Oslofjordtunnelen?

Vis resultatet

Sommerfugl Mitt sommerbilde

Send inn dine beste sommerbilder til redaksjonen@rha.no. De beste bildene blir vurdert av RHA-redaksjonen, og det plukkes ut en vinner som får et Panasonic kamera, med mulighet for å filme i HD. I tillegg blir tre bilder premiert med Flax-lodd. Sist frist ...

Snarveier

Snarvei - vær Været i Hurum

Sjekk været i Hurum.

Snarvei - vær Været i Røyken

Sjekk været i Røyken.

Snarvei bildegalleri Bildegalleri

Se våre bildegallerier.

Snarvei - tvguide TV Guiden

Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.

Snarvei - Ukens annonser Ukas annonser

Annonser i denne ukas papirutgave av Røyken og Hurums Avis finner du her!

Les Røyken og Hurums Avis elektronisk på din PC/Mac

Fredag
Regnbyger
18°
Lørdag
Delvis skyet
21°
Søndag
Lettskyet
19°

+ mer vær

Gå til værside »

Søk i skattelistene
for 2008

Lokalnytt fra Røyken fra andre nettsteder

Lokalnytt fra Hurum fra andre nettsteder

PROVOSERTE Søpler ned populær tursti

Liv Bjørk og Grete Gabrielsen er lei av at folk kaster alt fra matrester til glass og utrangert datautstyr, på en mye brukt tursti ved Nilsemarka.

ØKER: Stadig mer bredbånd

Nå er så mange som 70 prosent av husstandene i Røyken og Hurum tilknyttet internett med bredbåndshastighet. Og nettsurfingen går stadig raskere for seg.

BORTGJEMT Turist-hemmeligheten Hurum

Hurumhalvøyas skatter er ifølge Hurum Venstre en godt bevart hemmelighet. Ansatte på turistkontorene i Holmsbu og Sætre er enige.

+ Mer nyheter

privaten Albrigtsen og Hoel på Privaten

Fredag 30. juli spiller Steinar Albrigtsen og Jørn Hoel på Privaten. Begge har vært der før, men aldri sammen.

roing Kapproing på Drammensfjorden

Kapproingen fra Bogen til Holmsbu er tradisjon, og premien er den gjeve vandrepokalen «Ole Prambyggers pokal».

SEG SELV Norges Michael Jackson

Marcus J. Williams Neraas (23) lever av å imitere Michael Jackson. I august turnerer han i USA, som hovedattraksjoen i en hyllest til popkongen.

+ Mer kultur

STARTSKUDD Ferie på sykkel

Bjørg Marie Løvstad og Tine Krag fra Sætre tilbringer sommerferien på sykkelsete og tråkker Norge på langs.

KLARE FOR NORWAY CUP Drømmedebut for Huringen

I Norway Cup skal Huringen, gutter 12 år, møte Pequeninos do Jockey 1 fra Brasil i sin første kamp. Brasilianerne regnes blant verdens beste ungdomslag.

BUSKERUDSVØMMERE Svømmernes paradis

Ifølge Buskeruds elitesvømmere er spanske Calella det nærmeste man kommer det perfekte oppladningsstedet før store mesterskap.

+ Mer sport

Annonse

Export =