NULL SPAREMULIGHETER: Karin Buberg (t.v.) i Røyken SV mener det ikke er mulig å spare mer på kommunebudsjettet, og har sammen med resten av Røyken SV nå bedt rådmann Georg Smedhus utrede forskjellige modeller for innføring av eiendomsskatt i kommunen.
Vurderer eiendomsskatt
- Vi lever over evne og kan ikke kutte mer i tjenestetilbudet. Derfor vil vi nå se på eiendomsskatt, sier Karin Buberg (SV).
At det økonomiske kommunebeltet har blitt strammet inn i løpet av 2010, for å spare inn og dekke opp millionunderskudd, er en velkjent sak. Ifølge Karin Buberg kan «de andre» gjerne snakke om å spare inn mer, men da vil det gå ut over tjenestetilbudet.
- Å si at det «bare» er to prosent av kommunebudsjettet er for enkelt. Nå har vi gått over budsjettet og det er ikke mer å spare inn. Med tanke på at flere og flere har innført eiendomsskatt, så vil vi i alle fall vurdere det, men det er på ingen måte en ønskesituasjon, sier hun til RHA.
Kostbar utbygging
Nå har styret og kommunestyregruppa i SV bestilt en utredning av ulike modeller for innføring av eiendomsskatt i kommunen, og mener det er like greit å utrede spørsmålet skikkelig nå. I stedet for senere.
Buberg viser til de omfattende, men nødvendige, byggeprosjektene rundt om i kommunen. Argumentene med at dette måtte til for å gjøre Røyken kommune enda mer attraktiv for tilflyttere ble ofte brukt da diskusjonene sto på som verst i forkant. Men kalaset skal betales, og avdragene kommer.
- Vi har ikke vært enige i alt sammen, men det er vedtatt og gjennomføres nå.
Skjerme de sårbare
I brevet til rådmannen ber de om at utredningen finner svar på hvor mye penger det er mulig å hente i de ulike modellene i året, men samtidig vil de ikke beskatte innbyggerne fra gård og grunn.
De vil legge vekt på den sosiale profilen. Det vil si å forutse hvordan eiendomsskatt vil gi negative utslag for sårbare grupper som blant andre aleneforsørgere, minstepensjonister og unge i etableringsfasen. En eventuell innføring av eiendomsskatt kan også gi negative konsekvenser for etablering av næringsliv i kommunen, noe SV gjerne vil unngå på best mulig måte.
- Vi håper rådmannen kan legge frem en grundig utredning, som vil være til nytte for alle våre folkevalgte i framtidige diskusjoner om kommunens økonomi, sier SV i brevet.